044 239 - 11 - 68
096 035 - 22 - 77
Щодо дозволу на виїзд дитини за кордон

Щодо дозволу на виїзд дитини за кордон

Щодо дозволу на виїзд дитини за кордон

Відповідно до п. 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010р. № 724)  виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється: за нотаріально посвідченою згодою  другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування  та  відповідного часового проміжку перебування  у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску.

В Україні нещодавно сформувалась правова позиція Верховного Суду України з цього питання, викладена у постанові Верховного Суду України від 12.04.2017 у справі №235/139/16-ц, відповідно до якого:

«Тимчасовий виїзд малолітньої дитини за межі України повинен відбуватись лише за погодженням з іншим з батьків, оскільки такий переїзд спричиняє зміну режиму спілкування дитини з іншим з батьків, порядок участі у вихованні дитини, зміну звичайного соціального, культурного, мовного середовища дитини, що впливає на її подальше життя, розвиток і виховання.

Виходячи з положень зазначених норм матеріального права, дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України в супроводі одного з батьків за відсутності згоди другого з батьків (на підставі рішення суду) може бути наданий на конкретний одноразовий виїзд з визначенням його початку й закінчення.

Надання такого дозволу на постійне проживання малолітньої дитини без згоди та супроводу батька суперечить чинному законодавству, що визначає рівність прав та обов’язків батьків у вихованні дитини, що може призвести до фактичного позбавлення батька дитини передбаченої законодавством можливості брати участь у її вихованні та можливості спілкування з нею».

Таким чином, для перетину кордону, в дозволі обов’язково має бути вказана країна і час на який видається дозвіл. Дозвіл на все життя, або без кінцевої дати законодавством не передбачений. Звісно, є можливість дати дозвіл на строк, до досягнення дитини 18 років, тоді він формально буде вважатися постійним.

 

Як відкликати дозвіл на виїзд

Щодо процедури відкликання свого дозволу, то така процедура законодавчо не передбачена. Однак, на практиці найбільш дієвим способом буде підготовка та нотаріальне посвідчення заяви про скасування згоди на тимчасовий виїзд дитини. Нотаріус як під час надання згоди, так і під час її скасування, лише засвідчує справжність підпису особи.

Тому сам факт нотаріального посвідчення заяви про скасування дозволу ще не є гарантією захисту прав дитини від незаконного її вивезення іншим із батьків за кордон. Для того, щоб така заява могла дійсно «спрацювати», слід направити її на адресу Державної прикордонної служби України, а також митниці, через які, імовірно, може здійснюватися перетин державного кордону.

Якщо дитина вже виїхала за кордон, то можливість скасувати дозвіл і повернути дитину в Україну мінімальна. Необхідно буде писати заяву в правоохоронні органи та залучати міжнародні органи та інституції відповідно до міжнародних договорів та конвенцій.

 

Популярні послуги:

 

отправьте заявку и мы бесплатно ответим на ваши вопросы
ajax_loader Щодо дозволу на виїзд дитини за кордон

написати нам

Замовити дзвінок

Дякуємо за Ваш запит!
Ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!