11.01.2019 р почав в повній мірі діяти Закон «Про протидію і запобігання домашньому насильству». Він став підставою внесення змін до Кримінального кодексу. Норми Закону спрямовані на посилення відповідальності за домашнє насильство і створення соціальних центрів.
5 важливих змін
Поняття «домашнє насильство», відтепер, охоплює всі дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства.
Збільшення числа осіб, що потрапляють під дію Закону
Раніше законодавство регулювало виключно сімейні взаємини.
Новий документ поширюється не тільки на сімейні пари і їх дітей, а й на взаємодії:
✓ колишніх чоловіка і дружини;
✓ нареченого і нареченої;
✓ цивільного подружжя;
✓ осіб, які мають спільних дітей;
✓ дідусів, бабусь і онуків;
✓ усиновителів і усиновлених;
✓ опікунів та осіб, які перебувають під піклуванням;
✓ вітчимів, мачуха з пасинками і пасербицями;
✓ братів і сестер.
Закон має силу в незалежності від спільного проживання цих осіб. Крім цього законодавством визначено відкритий список осіб, підлягали під дію норм Закону. Це стосується інших родичів або осіб, пов’язаних спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки. Але за умови їх спільного проживання.
сексуальне насильство
Раніше це поняття мало на увазі протизаконне замах на статеву недоторканість члена сім’ї. Відтепер такими вважаються всі дії сексуального характеру, де основним є відсутність взаємної згоди.
згвалтування
Перш згвалтуванням визнавалися статеві відносини з використанням фізичної сили або загрозою її застосування, або зловживанням беззахисного становища потерпілого. Зараз основним є не фізичне насильство, а дії, вжиті щодо іншої особи без її згоди. І не важливо, чим здійснено це діяння.
Кримінальна відповідальність
Крім заборонних приписів і постановки на облік кривдника, може наступити кримінальна відповідальність. Кримінальне покарання передбачено тим, хто примушує укладати шлюб з іншою особою. Чекає кара і тих, хто примушує до
статевого акту з ким небудь.
Розширення повноважень осіб, які протидіють сімейному насильству
Для припинення домашнього насильства поліцейські сьогодні можуть потрапити в житло навіть без рішення суду. Всі дані про подібні факти будуть заноситися в держреєстр.
Крім цього будуть створені безкоштовні колл-центри для надання допомоги жертвам
насильства.
Допомога постраждалим
Підтримка жертв буде здійснюватися за такими напрямками як – надання:
✓медіцінскіх послуг, соціальної та психологічної допомоги;
✓ тимчасового притулку;
✓ доступу до безкоштовного правосуддя.
Набувши чинності зміни в законодавстві здатні краще захищати права постраждалих від сексуального і домашнього насильства.